Producent filmowy - niezwykle ważny zawód

Jakie sa zadania producenta filmu

Jakie są zadania producenta filmu w trakcie produkcji?

Wiele osób zastanawia się jakie są zadania producenta filmowego w trakcie produkcji, a odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna. Osoba taka jest odpowiedzialna za całą produkcję i musi zapewnić niezbędne zasoby, infrastrukturę oraz całą logistykę potrzebną do zrealizowania danego filmu lub serialu. Praca producenta zaczyna się jeszcze przed nakręceniem pierwszych ujęć i trwa długo po tym, jak aktorzy opuszczą plan zdjęciowy.

Producent filmowy może też pełnić jedynie funkcję wykonawczą, a wtedy jest on osobą, która wyłącznie nadzoruje proces produkcji, a nie inwestuje własnych środków w jej powstanie, nie staje się też głównym beneficjentem dochodów. Osoba taka może mieć realny wpływ na scenariusz, dlatego wielu scenarzystów nie chcąc mieć nad swoim dziełem absolutnie żadnej kontroli, zakłada własne wytwórnie filmowe pełniąc jednocześnie funkcję reżysera i producenta odpowiedzialnego za cały film.

Jakie są zadania producenta filmu po zakończeniu produkcji?

Po zakończeniu realizacji danego filmu producent staje się właścicielem praw autorskich i jest osobą, która czerpie dochody ze sprzedaży. Do jego zakresu obowiązków zalicza się więc cały proces dystrybucji filmu. To właśnie właściciel praw autorskich dogaduje się z kinami, stacjami telewizyjnymi czy platformami streamingowymi, gdzie może być pokazywane jego dzieło. Cała praca nie kończy się więc wraz z zakończeniem prac na planie filmowym, a może trwać przez dłuższy czas.


Dodany przez #administrator | 27-05-22


Komentuj

Ostatnie artykuły